obezita

Výpočet nadváhy

Jak zjistíme do jaké „váhové kategorie“ patříme?

graf-obezity

 

Jednoduše pomocí tzv. indexu tělesné hmotnosti, body mass indexu (BMI).

BMI = hmotnost (kg) / vyška (m)2

BMI (kg/m2)  Kategorie
18,4 a méně podváha
18,5–24,9 normální hmotnost
25,0–27,0 mírná nadváha
27,1–29,9 těžší nadváha
30,0–34,9 obezita 1. stupně
35,0–39,9 obezita 2. stupně
40,0–49,9 obezita 3. stupně, monstrózní obezita
50,0 a více superobezita

Zde je příklad: pokud například vážíte 90 kg a měříte 1,8 m, pak si nejprve vypočítejte na kalkulačce 1,8 x 1,8 = 3,24 a tímto číslem pak vydělíte 90: 90/3,24 = 27,8. S tímto výsledkem tedy již patříte do kategorie těžší nadváhy a blížíte se k hranici obezity. Pokud ale shodíte 3 kg, váš BMI je 87/3,24 = 26,9 … a vše hned vypadá lépe: již jste v pásmu mírné nadváhy.

Už jste si spočitali, do jaké kategorie patříte? Pokud vás výsledek příliš nepotěšil a pohybujete se někde mezi mírnou nadváhou a superobezitou, chce to nad takovým výsledkem dlouho nepřemýšlet, ale začít s tímto „naším“ problémem konečně něco dělat.

Význam má i obvod pasu

Nadváha a obezita jsou obecně definovány jako zmnožení tukové tkáně nad určitou normu. Množství tukové tkáně v těle se ale měří obtížně, proto se v praxi musíme spokojit s prostým vážením a porováním celkové tělesné hmotnosti a výšky (viz dále body mass index – BMI). Pokud v rámci snahy o zhubnutí také třeba posilujete, měřte si také pravidelně obvod pasu. Pokud váš body mass index zůstává stejný, ale klesá obvod pasu, pak můžete být spokojení: i když vaše hmotnost neklesá, klesá podíl tuku a zvyšuje se podíl svalové hmoty. Měření obvodu pasu ovšem má mnohem závažnější důvod, moderní medicína považuje tuto hodnotu za velmi významný ukazatel zdravotního rizika. O obvodu pasu se dočtete v samostatném článku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Odejít